Село на нашій Україні, Неначе писанка село...

Народний Дім

До 1939 року, у селі діяли 4 читальні „Просвіти”, у т. ч. із власним приміщенням Народного дому, читальня „Скала”, біля 10 українських громадських організацій, які активно проводили національно-виховну, просвітницьку роботу, спортивно-патріотичне виховання молоді. У кінці вересня 1939 р., коли в село ввійшли радянські війська, всі ці національні українські культосвітні інституції були закриті, а читальня “Просвіти” перейменована в клуб.

  Приміщення клубу було зруйновано під час війни й відновлено в 1946 р. силами самих мешканців. У клубі був глядацький зал на 140 місць, бібліотека, почали працювати музичний,  драматичний, хоровий, літературний гуртки. А вже в 1946–1947 рр. гуртки самодіяльності виїжджали з концертами, п’єсами в сусідні села, а агітколектив був визнаним одним із кращих у районі. Як свідчать мешканці села, відсіюючи радянські ідеологічні нашарування, культурне життя в селі все ж було цікаве й насичене, і люди, які безпосередньо були причетні до його поступу, заслуговують на глибоку пошану. Серед них: завідувачі сільського будинку культури Павлюк Андрій Іванович, Микола Йосипович Сьомкайло, Сірман Василь Васильович та ін. Важко переоцінити роль у розвитку культурного життя села Миколи Михайловича ПРОКОПІВА, який пропрацював на посаді директора клубу більше півстоліття (1953–1975, 1978–2004). Він був його душею! Чимало творчого таланту віддав Чортівцю й завідувач Чортовецької сільської бібліотеки – поет і художник Михайло Іванович Кучірка та ін. У 1950–1960-х  при клубі працювали вже, крім хорового колективу й драмгуртка, також хореографічний, літературний та гуртки духових і народних інструментів, був створений духовий оркестр, діяв і гурток крою та шиття. У 1965 р. сільський клуб отримав звання „Клуб відмінної роботи».

У 1949 р. методом народної будови в селі було споруджене нове, одне з кращих в районі, клубне приміщення вже на 250 місць (воно обслуговувало наших односельчан до 1971 р.). Але в 1970-х і воно вже не відповідало вимогам часу і в селі, завдяки старанню керівництва, яке дбало про культуру, постало нове приміщення для сільського будинку культури (СБК), яке було досить просторим, великим, сучасним. Це дало змогу організувати й більш масову гурткову роботу. При СБК у 1970-х роках почало працювати вже 12 гуртків. Тільки хор нараховував 60, а драмгурток – 30 учасників. Працювали також вокальний, танцювальний, духовий, музичний гуртки та художнього читання. Значно покращилась демонстрація кінофільмів (кіномеханіки – Кучірка Дмитро Васильович, Калин Роман Андрійович). Створений у 1974 р. легендарний вокально-інструментальний ансамбль “Товтри” став улюбленцем чортівчан на роки та відомим за межами Городенківщини. Будинок культури мав добру технічну базу: музичні інструменти, декорації, костюми та ін. Усе це дало змогу вже на більш якісному рівні ставити нові п’єси, концерти. Ще й до сьогоднішнього дня односельчани з усмішкою згадують неперевершену гру справді народних артистів. Культурно-мистецькі колективи СБК  під керівництвом М.М.Прокопіва неодноразово отримували призи й нагороди на конкурсах, оглядах, а у 1978 р. стали переможцями району. У 1970-х  Чортовецький СБК на обласному огляді зайняв призове місце й отримав право взяти участь у республіканському огляді троїстих музик, де здобув срібні нагороди. Загалом учасники колективів художньої самодіяльності Чортівця  неодноразово виступали на фестивалях, які проходили в обласному й районному центрах – Івано-Франківську, Городенці, Обертині, виїжджали з концертами та виставами, які завжди проходили з успіхом, у сусідні села району. Неповторні образи сільської інтелігенції зі щирим блиском в очах зберегли світлини. У село, завдяки відкриттю нового Будинку культури, почали приїжджати на гастролі театри, ансамблі та інші творчі колективи з інших міст. Уродженці села, які проживали вже в інших містах області та за її межами, на вихідні залюбки приїжджали в село зі своїми дітьми, знаючи, що тут, крім зустрічі з рідними, знайомими, завжди буде й цікава культурна програма.  

Із здобуттям Україною незалежності, з’явилась можливість вільного духовного розвитку, без зайвих ідеологічних нашарувань. Почалось духовне відродження нації. У селі щорічно проводяться урочистості з нагоди відзначення Дня незалежності, Дня Державного прапора, фольклорне свято «Мово моя солов’їна, мово моя калинова» та ін. Незважаючи на матеріальні й фінансові труднощі, здійснюється проведення різних заходів щодо вшанування пам’ятних дат та ювілеїв. У 2010 р. стан Будинку культури був незадовільним. За підтримки уродженця села Чортовець заступника Голови Правління ВАТ «Прикарпаттяобленерго» В. В. Костюка були встановлені електроконвектори; із сільської казни профінансовано ремонт фойє, а за спонсорські кошти – проведена заміна в приміщенні старих вікон і дверей. Село Чортовець й нині славиться своїми талантами. Окрім хорового колективу, виступають вокальний та фольклорний ансамблі, “Троїсті музики”, вихованці дошкільного-навчального закладу “Ромашка”. Для того щоб зберегти унікальну музичну спадщину села з ініціативи Михайла Михайловича Калина у 2008 р. був створений фольклорний гурт “Берегиня”. Гурт став відомим не тільки в селі та на Городенківщині, але й за її межами. Народний самодіяльний колектив “Берегиня” – учасник районних, обласних, міжнародних конкурсів. Традиційними є виступи “Берегині” біля церкви на Великдень в Чортівці та виїзд у Криворівню, участь у фестивалі “Розколяда” в Городенці, районних оглядах-конкурсах та ін. Головний репертуар фольк-гурту: Великодні гаївки, обрядові (в основному весільні) пісні – т. зв. латкання, давні чортовецькі пісні.

Чимало зусиль до культурно-національного розвитку села, в період незалежності доклали завідувачі Народного дому:  Дідович Іван Миколайович (1991–1995, 1996–2005 рр.). Калин Михайло Михайлович (1995–1996 рр.),  Дідович Іван Іванович (2005–2009), Капінос Михайло Васильович (2010–2011), Микола Васильович Лубик (2011–2016),  Цапчук Надія Дмитрівна (2017–2018). У 2019 р. СБК очолила Родчук Любов Михайлівна.

 

Будинок Культури с.Чортовець у ФЕЙСБУЦІ https://www.facebook.com/groups/168692213865432/about/